Rodzaj i styl ogrodu – jaki wybrać?

98A8054

Gustowny i dobrze przemyślany ogród może być ozdobnym tłem dla domu, jak również ostoją i namiastką naturalizmu, którego w dzisiejszych czasach jest coraz mniej. Odpowiednie dobranie roślinności i ich stylistyczna aranżacja może sprawdzić, że będzie to miejsce niepowtarzalne i niepodrabialne pod względem klimatu. Jaki więc rodzaj ogrodu wybrać? 

Ogrody –  najpopularniejsze stylizacje 

Nie tylko wnętrza domów mają swoje architektoniczne nurty. Tak jak w przypadku aranżacji pomieszczeń wyróżniamy style takie jak: skandynawski, boho, industrialny, eklektyczny, skandynawski czy prowansalski, również w ogrodach mamy swego rodzaju podział. Najbardziej popularne i charakterystyczne są nurty takie jak: japoński, francuski, angielski, nowoczesny oraz wiejski. Wybór zależy od rodzaju podłoża, warunków, ale przede wszystkim własnego gustu i wyobraźni. Coraz więcej ogrodów w wyrafinowanym stylu powstaje na prywatnych posesjach. 

Charakterystyka ogrodowych aranżacji

Ogrody angielskie

Tutaj znajduje się dużo geometrycznych i asymetrycznych form. Charakterystyczne dla ogrodów w angielskim stylu są krótkie i wypielęgnowanie trawniki, które tworzą tzw. dywaniki. Dominujące kolory kwiatów i krzewów to odcienie fioletów, niebieskiego, błękitu i róży w połączeniu z bielą. W tej formie stylistycznej spotyka się często rzeźby i charakterystyczne murki, które podkreślają zaciszny i romantyczny klimat. W tego typu ogrodach często spotyka się winorośle i bluszcze na elementach architektury. Jest to propozycja dla osób, które cenią sobie romantyczną scenerię i intymny klimat. 

Ogrody francuskie

W tym przypadku dużą uwagę poświęca się na harmonię regularność. Nurt ten wywodzi się z XVII wieku. Ogrody te cechuje główna aleja, z której rozchodzą się mniejsze ścieżki. Dominują tu drzewa i krzewy, którym poprzez przystrzyżenie możliwe jest nadawanie różnych kształtów, takich jak stożków, kul czy sześcianów. Znajdują się tutaj ławeczki, fontanny oraz nierzadko rzeźby. Jest to forma aranżacji dla osób, które cenią porządek i harmonię przestrzeni. Ogrody francuskie są bardzo wymagające jeżeli chodzi o ich utrzymanie i zachowanie estetyki. 

Ogrody japońskie

Filozofia tego typu aranżacji przestrzeni polega na współistnieniu człowieka i przyrody. Tutaj nie ma sztywno narzuconych norm – człowiek ma być częścią przyrody, niejako wtopić się w jej piękno. Dominują tu drzewa i krzewy kwitnące – klony palmowe, azalie japońskie, magnolie czy kwitnące wiśnie. W tego typu ogrodach można znaleźć również małe pomosty i kładki, ścieżki wyłożone kamieniami lub strumyki. Jest to miejsce dla osób, które chcą kontemplować piękno bardziej w wymiarze mentalnym, aniżeli wizualnym. 

Ogrody wiejskie

Tu stawia się na aranżację, która ma pokazywać przypadkowość, naturalność i swojskość. Dominują tu rośliny takie jak słoneczniki, nagietki, nasturcje, aksamitki, chabry, maki czy róże. Nie ma sztywno narzuconych form jeżeli chodzi o ich wizualną aranżację lub lokalizację. W tego typu ogrodach spotyka się grządki warzywne i krzewy owocowe. Naturalizm podkreślić mogą drewniane elementy takie jak skrzynki, zagrody lub gliniane dzbany. To ogród dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację każdego źdźbła trawy co do milimetra – ma być naturalnie i swojsko. 

Ogrody nowoczesne

Tu panuje minimalizm. Duża uwaga przywiązywana jest do wyboru mebli ogrodowych i wszelkiego wyposażenia. Dominuje tu jasna, monochromatyczna kolorystyka. Ogrody nowoczesne projektuje się tak, aby nie wymagały rygorystycznej i codziennej pielęgnacji. Najczęściej spotyka się tu rośliny iglaste. Jest to propozycja dla osób, które cenią sobie komfort i wypoczynek wśród natury. 

Dobór odpowiedniej stylizacji ogrodu nie jest trudny, zwłaszcza kiedy istnieje możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy oraz sprzętu np. marki  Hornval. Zastosowanie odpowiednich materiałów wraz z niebanalnymi rozwiązaniami sprawi, że ogród będzie wyglądał profesjonalnie i przede wszystkim pięknie. 


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dbania o ogród, koniecznie przeczytaj nasz ostatni artykuł.