Przygotuj ogród na wiosnę!

1.porzadki-na-wiosne

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia po zimowym letargu. Posiadając ogród wiesz, że jest to czas wzmożonych prac. To okres, w którym nie tylko dokonujemy porządków, ale także przygotowujemy rośliny na nadchodzący okres wzrostu i kwitnienia. Wiosna to także doskonały czas na przycinanie i formowanie drzew i krzewów. Warto pamiętać o wiosennych porządkach w ogrodzie i cieszyć się jego widokiem przez resztę roku.

Porządki w ogrodzie

Wiosenne porządki warto rozpocząć od usunięcia wszelkich pozostałości po zimie. To czas na uprzątnięcie wszelkich niepotrzebnych rzeczy wokół domu, a także zajęcie się przycinaniem drzewek. Jeśli planujemy utworzenie ogródka warzywnego, warto przygotować trochę wolnego miejsca, w którym ma on stanąć. Podczas porządków nie możemy zapomnieć także o przygotowaniu trawnika.

Ogródki warzywne

Uprawa warzyw w swoim ogrodzie daje ogromną satysfakcję, ale także możliwość wykorzystywania ich do przygotowania potraw. W czasach, kiedy o zdrową, ekologiczną żywność trudno, stworzenie ogródka warzywnego jest na miarę złota. Decydując się na zrobienie takiego miejsca w swoim ogrodzie, należy zabezpieczyć teren, przez wypłukiwaniem ziemi podczas opadów. W tym celu najlepiej sprawdzą się gotowe, modułowe ogródki, dzięki którym wyraźnie wydzielimy miejsce warzyw w ogrodzie, a także uchronimy się przed nanoszeniem ziemi w inne miejsca ogrodu po każdej ulewie. W zależności od wielkości ogrodu możemy zdecydować się na jeden większy lub dwa mniejsze ogródki warzywne.

Grządki w ogrodzie.

Pielęgnacja drzew i krzewów

Wiosna to czas, w którym pozbywamy się wszelkich zabezpieczeń z drzew i krzewów, służących ochronie przed zimnem i mrozem. Aby drzewa owocowe przynosiły plony, nie należy zapominać o ich odpowiednim przycięciu. Podobnie w przypadku krzewów, zarówno tych zielonych, jak i kwitnących. Przycięcie poszczególnych gałązek pobudza roślinę do wzrostu. W zależności od upodobań, drzewka i krzewy można dodatkowo formować, nadając im fantazyjne kształty. Aby uniknąć nadmiernego zarastania gleby wokół drzew, warto odgrodzić je od części trawnika specjalnymi obrzeżami. Ułatwi to nie tylko pielęgnację trawnika, ale także uchroni drzewko przed poranieniem podczas korzystania z podkaszarki.

Zabezpieczanie drzew - Ogród i jego przygotowanie na wiosnę.

Idealny dywan z trawy

Miękka i soczysta trawa, tworząca dywan, po którym z przyjemnością chodzimy bosymi stopami. Aby cieszyć się z tak wyglądającego trawnika, należy pamiętać o nim także podczas wiosennych porządków. Nie chodzi tu tylko o zgrabienie starych, obumarłych części czy pozostałości liści. Jeśli nasz trawnik jest twardy i zbity warto dodatkowo przeprowadzić zabieg wertykulacji. W każdym ogrodzie prócz powierzchni zielonych znajdują się także rabatki kwiatowe. Wiosna to czas, kiedy warto odgrodzić je na nowo specjalnymi obrzeżami. Obrzeża te sprawdzą się także do zaznaczenia ogrodowych alejek. Przygotowując trawnik na przyjście wiosny, warto pamiętać także o odpowiednim nawożeniu, aby pobudzić trawę do jeszcze lepszego wzrostu.

Idealnie przygotowany trawnik. - ogród i przygotowanie na wiosnę.

Ogród marzeń na wyciągniecie ręki

Aby cieszyć się ogrodem wyglądającym jak z okładki magazynu, wcale nie trzeba wydawać dużo pieniędzy. Z pomocą przychodzą drobne elementy, które nie tylko ułatwiają codzienność w ogrodzie, ale także wprowadzają do niego ład i harmonię. Warto zainspirować się sprawdzonymi wyborami innych i odmienić nieco swoją przestrzeń na wiosnę. Ogród Twoich marzeń jest na wyciągnięcie ręki. 

Ogród przed domem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dbania o ogród, koniecznie przeczytaj nasz ostatni artykuł.