Przydomowy ogród ekologiczny – jak go stworzyć?

4

Zapewne nie raz zdarzyło Wam się spotkać z terminem „Ogród ekologiczny”. Być może zastanawialiście się, jak go założyć, czy dbanie o niego jest trudne lub, czy warty jest on czasu i pieniędzy? Biorąc pod uwagę to , jak ważna jest dla nas ekologia, postanowiliśmy przybliżyć Wam ten temat i odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania.

Ogród ekologiczny - Kwiaty

Dlaczego ogród ekologiczny jest tak ważny?

Słyszeliśmy wiele razy, że dbanie o ekologię to tylko „taka moda”. Wciąż pozostaje jednak pytanie, dlaczego tak się dzieje? Przyszłość naszej planety z roku na rok przestaje być obojętna coraz większej ilości ludzi. Nie trzeba było długo czekać, aby ta moda zawitała także na naszym podwórku.

Ogrody ekologiczne wyróżniają się na tle innych, ponieważ ich uprawa przebiega w zgodzie z naturą. Ich główny cel bardzo często opiera się na uzyskaniu zdrowej, nieskażonej szkodliwymi substancjami żywności, a także pięknego, bogatego w roślinność krajobrazu. Coraz częściej takie formy ogrodów zastępują także ogrody przydomowe. O czym, wobec tego warto pamiętać i na co zwrócić uwagę decydując się na ogród ekologiczny?

Oszczędzanie wody w ogrodzie ekologicznym

Od dawna wiadomo, jak ważne dla ekosystemu jest oszczędzanie wody. Bez niej nie ma życia nie tylko roślin czy zwierząt, ale także ludzi. W sytuacji, kiedy wody jest coraz mniej, należy zadbać o jej oszczędność, jednocześnie mając na uwadze dobro naszej planety. W ogrodzie ekologicznym bardzo ważne jest odpowiednie i racjonalne jej wykorzystanie.

Istnieją bardzo proste i naturalne sposoby na gromadzenie wody do późniejszego jej zużycia. Potrzebne są do tego celu naczynia, np. różnorodne baniaki, czy stare wanny. Podczas deszczu ich wnętrze wypełnia się wodą, tworząc idealne zapasy do późniejszego wykorzystania, np. do podlewania roślin. Można także do tego celu wykorzystać bezpośredniego połączenia zbiornika do rury spustowej systemu rynnowego. Warto jednocześnie, poza oczywiście gromadzeniem wody, umiejętnie ją wykorzystywać. Pomogą w tym także obrzeża trawnikowe Garden by Hornval. Dzięki swojej budowie i przeznaczeniu odegrają istotną rolę w zachowaniu wilgoci w glebie na dłużej.

Łąka zamiast trawnika?

Trudno wyobrazić sobie ogród bez trawnika, prawda? Jest to wymagający, ale bardzo ważny element w otoczeniu domu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jakiej opieki wymaga wybrany przez nas rodzaj trawnika.

Jednym z najpopularniejszych stał się w ostatnim czasie trawnik typu dywanowego, zwany także angielskim. Wymaga on jednak bardzo dużo czasu, powinien być często koszony, nawożony, a co za tym idzie, jego utrzymanie nie należy do najtańszych, ani najbardziej ekologicznych.

Łąka w Twoim ogrodzie

Świetną opcją na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy jest łąka, która z sukcesem zastąpi nasz trawnik. Wymaga ona koszenia dwa razy w sezonie, nie potrzebuje specjalnych, chemicznych nawozów, aby pięknie wyglądać, a także zaskoczy nas niejednokrotnie swoim bogatym zapachem.

Zrezygnuj z chemii – twoje rośliny jej nie potrzebują!

Charakterystycznym dla ogrodu ekologicznego jest brak chemii. Ważne jest uprawianie go w zgodzie z naturą, pozwalając roślinom na wolność. Nawozy sztuczne jedynie wyjaławiają glebę, a chemiczne środki ochrony roślin przyczyniają się do zagłady owadów, które zapylają nasze rośliny. Bardzo ważne jest więc, aby w ogrodzie ekologicznym stosować wyłącznie naturalne materiały i nawozy.

Walcz z naturalnymi szkodnikami twoich roślin

Poza naturalnymi nawozami warto wspomnieć także o środkach do walki ze szkodnikami w naszym ogrodzie. Choć mogłoby się wydawać, że bez chemii się nie obejdzie, są preparaty i sposoby, dzięki którym pozbędziecie się niechcianych lokatorów w ogrodzie. Niektóre z nich, w 100% gotowe, kupisz w sklepie. Są one najczęściej stworzone na substancjach pochodzenia naturalnego, tj. wielocukrach i olejach roślinnych. Pokrywają one ciała szkodników, uniemożliwiając im oddychanie.

Istnieją także w pełni naturalne sposoby na pozbycie się szkodników. Wiele z nich możemy przygotować sami. Z pomocą przychodzi nam sama natura, a mowa o roślinach odstraszających. Najważniejszymi z nich są czosnek, cebula, pokrzywa, mniszek, skrzyp czy gnojówki. Receptury są różne, a przygotowane z nich preparaty całkowicie bezpieczne dla naszych roślin.

  • Popiół drzewny

Jest nie tylko świetnym nawozem, ale jednocześnie zawiera w sobie potas, który sprawia, że rośliny stają się mało atrakcyjne dla szkodników.

  • Płodozmian

Rośliny pobierają z gleby różne składniki. Dzięki płodozmianowi uzupełnią one brakujące minerały, a małe rośliny staną się zdrowsze i lepiej poradzą sobie ze szkodnikami.

  • Obserwuj szkodniki

Obserwuj swoje rośliny, Jeżeli tylko zobaczysz niepożądanych gości, natychmiast ich usuń.

  • Dokarmiaj ptaki

Jeżeli będziesz o nie odpowiednio dbać, odwdzięczą się, wyłapując z ogrodu szkodniki ogrodowe, które posłużą za pokarm dla nich i dla piskląt.

Ogród ekologiczny — grabki

Warto pamiętać, że ogród ekologiczny nie jest równoznaczny z ogrodem naturalnym. Powinien być on przyjazny dla ekosystemu, a także nie niszczyć innych. Sprowadzając do naszego ogrodu glebę, drewno czy kamienie naturalne należy pamiętać, że w ten sposób możemy zniszczyć inne ekosystemy. Ogród ekologiczny nie rośnie na dziko – należy o niego dbać! Stosując się do zasad, możemy uzyskać niesamowite efekty, dzięki którym otoczenie naszego domu będzie prezentować się doskonale i efektownie, stając się idealnym miejscem do odpoczynku i rekreacji.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dbania o ogród, koniecznie zapisz się do naszego newslettera!