Poradnik sadzenia warzyw

98A8130

Nie bez znaczenia pozostaje sąsiedztwo na naszych perfekcyjnie zaplanowanych grządkach. Prócz ich doskonałego wyglądu i estetyki, która bez wątpienia stanowi niebagatelne znaczenie, korzystne sąsiedztwo posadzonych warzyw ma bardzo długowieczną tradycję. Odpowiednie przemyślenie sposobu sadzenia warzyw wspomaga walkę z niektórymi szkodnikami, jak również pozytywnie oddziałuje na inne uprawy oraz glebę. Przyjrzyjmy się więc tematowi z bliska.

Warzywa do pary – perfekcyjne duety naszych grządek

Alleopatia to zjawisko korzystnego bądź szkodliwego oddziaływania na siebie roślin, w tym oczywiście warzyw. Chodzi o wydzielane przez nie substancje chemiczne. Ostatecznie warzywa skazane są na takie warunki, jakie im zapewnimy. Jeśli dobierzemy im niesprzyjające towarzystwo, nie odpłacą nam się pięknymi i obfitymi plonami. Dobrze sparowane warzywa naturalnie chronią się nawzajem przed występowaniem różnorodnych chorób i ograniczają potencjalne interwencje w naszym ogródku. Jest to tzw. uprawa współrzędna warzyw. 

Co z czym? Konkretne przykłady idealnego sadzenia warzyw 

  • Ziemniak to król polskich talerzy. Uwielbiamy przygotowywać z niego wiele smakowitych potraw. By zapewnić mu w naszym ogródku dobre towarzystwo, warto posadzić go w towarzystwie sałaty, fasoli, grochu czy kapusty. Nie polubi się z marchewką, dynią, ogórkiem oraz pomidorem.
  • Ogórki uwielbiają towarzystwo grochu, fasoli, kopru, rzodkiewki, sałaty, selera, kalarepy czy kukurydzy. 
  • Pietruszka będzie czuć się komfortowo wraz ze szparagami oraz pomidorami.
  • Rzodkiewka pięknie wzrośnie razem z pietruszką, marchewką, burakami, porem oraz pasternakiem.
  • Dynia połączy siły z fasolą i kukurydzą.
  • Buraki znajdą nić porozumienia z cebulą, fasolą, porem czy kalarepą. 
  • Cebula zakocha się od pierwszego wejrzenia w marchewce, pomidorze oraz brokułach.
  • Groch i gorczyca to para stworzona dla siebie. 
  • Sadź obok siebie warzywa o różnym zasięgu systemu korzeniowego – będą pobierać składniki pokarmowe z różnych warstw gleby. 
  • Paruj rośliny motylkowe – ich korzenie wchodzą w symbiozę z bakteriami, co przyczynia się do zwiększenia zawartości azotu w glebie. 

Dlaczego tak dobrane pary to układ idealny?

Marchewka z cebulą to najbardziej reprezentatywny układ udanego sąsiedztwa. Intensywny zapach cebuli odstrasza od marchewki popularnego szkodnika – połyśnice marchwianke. Marchewka zaś sprawia, że od cebulki z daleka trzyma się śmietka cebulanka. 

Rzodkiewka i warzywa korzeniowe to także perfekcyjny układ. Kiełkuje ona szybko, a warzywa korzenne długo. Rzodkiewka wskaże przebieg rzędów, co znacznie ułatwi usuwanie chwastów z międzyrzędzi. Rzodkiewka zostanie zebrana zanim wzejdą inne rośliny, co pozwoli na zoptymalizowane wykorzystanie powierzchni działki.

Połączenie gorczycy z grochem spowoduje uniknięcie problemów z najpopularniejszym szkodnikiem grochu – pachówką strączkóweczką. 

Funkcjonalne rozwiązania do naszych przydomowych hodowli. 

Prócz dobrze zgranego warzywnego towarzystwa, kluczową rolę odgrywa również techniczna organizacja przestrzeni ogródkowej. Uporządkowana i wydzielona grządka to zapewnienie doskonałych warunków do prawidłowego wzrostu naszych roślin. Ogródki warzywne renomowanej marki Hornval perfekcyjnie pomogą w funkcjonalnym rozplanowaniu przestrzeni. Co więcej, co roku możemy projektować i aranżować swój ogródek od nowa. Hodowla zdrowych i pięknych warzyw nie tylko dla siebie, ale dla całej rodziny, to ogromna satysfakcja, ale jednocześnie wsparcie dla zdrowia!


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dbania o ogród, koniecznie przeczytaj nasz ostatni artykuł.