Obrzeża trawnikowe – jak je odpowiednio zamontować?

98A8037-1

Urządzanie ogrodu wymaga wiele pracy, żeby prezentował się on pięknie i estetycznie. Warto zadbać o wszystkie, nawet te najmniejsze szczegóły, dzięki którym ostateczny efekt będzie prezentować się zachwycająco. Ważną kwestią jest wyraźne oddzielenie trawnika od rabat z kwiatami, ścieżek, czy grządek z warzywami. W tym celu warto wykorzystać obrzeża trawnikowe, które wyraźnie zaznaczą granice i ułatwią pielęgnację ogrodu.

Obrzeża trawnikowe do ogrodu występują w wielu rodzajach, a właściwie wybrane będą służyć przez długie lata. Warto zatem postawić na ich wysoką jakość. Dobrym wyborem będą obrzeża Garden by Hornval, które są wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne i posiadają aż 25 lat gwarancji. Dobre obrzeża trawnikowe będą nie tylko idealnie spełniały swoje funkcje, ale zapewni też łatwy montaż i odporność na zarysowania. Ich zastosowanie sprawi, że trawa nie będzie przerastać na grządki, czy ścieżki, a żwir i kamyki nie będą przesypywać się na sąsiednie elementy ogrodu. Zapewni to ład i porządek oraz sprawi, że przydomowy ogródek będzie wyglądać wyjątkowo estetycznie. 

W jaki sposób montować obrzeża trawnikowe?

Montaż obrzeży trawnikowych, nie jest ciężkim zadaniem i można wykonać go samodzielnie. W tym celu należy przygotować przydatne narzędzia, takie jak sznurek, szpadel, poziomicę i kijki. Dzięki nim łatwiej będzie ocenić jak rozmieścić obrzeża, żeby efekt był schludny i spełnił oczekiwania. Ważne jest też wyliczenie, ile sztuk obrzeży będzie potrzebnych do wykonania projektu. 

Na początek należy wyznaczyć, w jakim miejscu jest granica i oddzielić ogródki warzywne, czy rabaty z kwiatami od trawnika. W tym celu należy za pomocą patyków i sznurka, wyznaczyć proste linie i zrobić wykop w miejscach, które wyznaczają. To, jak głęboko będzie zamontowane obrzeże, zależy od tego, na jakiej wysokości ma się znajdywać. Praktycznym wyjściem jest ustawienie go niżej pomiędzy trawnikiem a grządkami, a wyżej w przypadku sypkich elementów jak piasek, żwirek, czy kamienie.

Ostatnią czynnością jest zamontowanie w wykonanych dołkach obrzeży i wyrównanie ich za pomocą poziomicy. Nie należy od razu zakopywać całego obrzeża, lecz zasypać je do około połowy wysokości, tak by było stabilne. Kolejne obrzeża należy montować, zachowując jak najmniejszą szczelinę pomiędzy nimi i cały czas kontrolować ich ułożenie za pomocą poziomicy. Kiedy wszystkie będą już stabilne i równe, można je zasypać i bardzo mocno uklepać ziemię. 

Jakie są zalety obrzeży trawnikowych?

Główną zaletą obrzeży trawnikowych jest uzyskanie wysokiej estetyki ogrodu. Mogą one nie tylko wyznaczyć granicę przy ścieżkach i ogródkach warzywnych, ale też jak obrzeża drzewne, bardzo dokładnie eksponować konkretne elementy ogrodu jak krzaki, czy drzewka. Sprawiają też, że kora, którą często są przysypane tego typu rośliny, nie będzie przenosić się na sąsiednie elementy ogrodu. Niektóre obrzeża są elastyczne, dzięki czemu można uzyskać piękne łuki i dowolnie ułożyć żwirek lub kamyki, w ciekawy i elegancki wzór. Umożliwiają one też tworzenie łuków oraz kół.

Obrzeża trawnikowe mogą być też bardzo lekkie, co ułatwi nie tylko ich transport, ale też montaż. Dzięki nim ogród nabiera wysokiej estetyki i zapobiega nachodzeniu na siebie różnych elementów w przyszłości jak np. przerastającej trawy. Obrzeża są świetną inwestycją na lata i w dużym stopniu ułatwiają pielęgnację ogrodu, a nawet ułatwiają koszenie trawy przy granicy poszczególnych jego części. 


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dbania o ogród, koniecznie przeczytaj nasz ostatni artykuł.