Jesienne porządkowanie ogrodu

Jesień to czas porządkowania ogrodu, zajmowania się zielenią. Pora jesienna kojarzy nam się z opadającymi liśćmi i zbiorami grzybów. Oprócz obfitych zbiorów w lesie, powinniśmy pomyśleć także o naszym ogrodzie. Jesienne porządkowanie warto właśnie od tego zacząć. Kilka prac wystarczy, aby cieszyć się pięknym otoczeniem domu o tej porze.

Jesienne porządkowanie ogrodu - zbieranie liści.

Sprzątnięcie liści

Opadające liście to nieodzowna część jesieni. Jesienne porządkowanie watro rozpocząć od pozbycia się ich z naszego ogrodu. Zbieranie ręcznie liści, czy też grabiami może pochłonąć sporo czasu. Do takiej pracy świetnie nada się odkurzacz ogrodowy lub dmuchawa. Dzięki temu możesz zaoszczędzić sporo czasu i zająć się innymi pracami ogrodowymi. 

Jesienne porządkowanie ogrodu.

Oczyszczenie ogródka warzywnego

Jeśli posiadamy rośliny jednoroczne, powinniśmy się ich pozbyć. Resztki w ogródku warzywnym możemy wykorzystać w kompostowniku, pod warunkiem, że nie posiadają oznak szkodników. W ten sposób przygotujemy podłoże w naszym ogrodzie warzywnym na nadchodzący sezon. Świetnym pomysłem będzie zastosowanie modułowego rozwiązania do zaprojektowania przestrzeni. Dzięki temu, w zależności od naszych potrzeb będziemy mogli stworzyć przestrzeń dla naszych zbiorów.

Przycinanie drzewek.

Zadbanie o krzewy i drzewa

Aby nasz ogród stał się bardziej atrakcyjny jesienią należy zadbać o wygląd krzewów i drzew. Z początkiem okresu jesiennego musimy podciąć drzewa i krzewy, aby pozbyć się zaschniętych owoców, pędów i liści. Z drobnymi gałązkami poradzi sobie sekator, a do większych i grubszych gałęzi przeznaczona jest piła ogrodowa.

Jesienne porządkowanie ogrodu - koszenie trawy.

Jesienne porządkowanie – nie zapomnij o trawniku!

Nie możemy również zapomnieć o trawniku. Nie musimy kosić go tak często jak latem. Ostatnie koszenie powinniśmy wykonać pod koniec października. Musimy pamiętać, że nie może być on zbyt krótko ścięty. Może to powodować choroby trawnika po przemarznięciu. Zimą należy regularnie odśnieżać trawnik, dzięki temu zapobiegniemy niezbyt atrakcyjnemu wyglądowi trawnika wiosną. 

Zabezpieczenie roślinności.

Żeby nie było przemarznięć

Kolejnym ważnym elementem prac jesiennych w ogrodzie jest zadbanie o dobre warunki roślin w nadchodzącej zimie. Aby krzewy i drzewa nie przemarzły należy zastosować osłonę pni i krzewów. Do tego możemy użyć np. agrowłókniny. Pamiętajmy, że okrycie roślin powinno odbyć się po pierwszych przymrozkach, aby drzewa i krzewy miały okazję przyzwyczaić się do panujących warunków klimatycznych.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dbania o ogród, koniecznie przeczytaj nasz ostatni artykuł.

Leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *