Jak założyć ogród ziołowy?

98A8295

Zioła mogą stanowić świetny dodatek do Twojego ogrodu! Są bardzo aromatyczne, mogą służyć za pyszne przyprawy w czasie przygotowywania posiłków, a przede wszystkim – są bardzo zdrowe! Myślisz o tym, ale nie wiesz jak? A zatem ten poradnik jest właśnie dla Ciebie! Przeczytaj go żeby wiedzieć, od czego zacząć.

Dlaczego warto założyć ogród ziołowy?

Założenie ogrodu ziołowego to wyśmienity pomysł. Zasadzone zioła nie tylko pięknie ozdobią przestrzeń, ale także roztoczą przyjemny aromat. Co więcej, własnoręcznie uprawiane zioła będzie można wykorzystać w kuchni jako naturalne przyprawy. Z pewnością wzbogacą smak przygotowywanych potraw i pomogą Ci zadbać o zdrowie całej rodziny.

Jak założyć ogród ziołowy?

Szukając miejsca na ogród ziołowy w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę miejsca dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Zioła najlepiej rosną przy południowych ścianach budynku lub na stanowiskach graniczących z ogrodzeniem. Dzięki temu, że uprawiane przez Ciebie rośliny skąpią się w słońcu, wydzielą więcej olejków eterycznych i związków chemicznych, a w rezultacie będą mieć mocniejszy aromat.

Do ziół, które bardzo lubią nasłonecznione stanowiska należą te pochodzące z ciepłych krajów. Są to między innymi bazylia, anyż, estragon, czarnuszka, lawenda, majeranek, szałwia czy tymianek. Są także rośliny, które doskonale rosną w półcieniu lub między drzewami. Należą do nich na przykład barwinek, konwalia, lubczyk i mięta. Wybierając miejsce na ogród ziołowy pamiętaj, że niektóre zioła są bardzo ekspansywne i potrzebują przestrzeni, aby rosnąć. Należy do nich chociażby mięta, która tworzy długie rozłogi, ale także rumianek i szałwia. 

Ponieważ zioła pięknie pachną, warto pomyśleć o wygospodarowaniu dla nich miejsca w pobliżu tarasu lub wzdłuż ogrodowej ścieżki. Jeżeli planujesz  korzystać ze świeżych ziół w czasie gotowania, zadbaj o to, by ogródek znajdował się blisko domu. Dzięki temu wychodzenie po aromatyczne, naturalne przyprawy nie będzie uciążliwe.

Jeśli chcesz wyznaczyć dobre stanowisko dla swoich ziół, weź pod uwagę wszystkie wymienione czynniki. Idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie gotowego, modułowego ogródka od Garden by Hornval. Jest łatwy w montażu i pozwala na dowolne ukształtowanie podłoża. 

Zakładamy ogródek z ziołami krok po kroku

Wyznacz odpowiednie miejsce

Weź pod uwagę wymienione wcześniej czynniki – nasłonecznienie, ochronę stanowiska przed wiatrem, ekspansywny charakter niektórych ziół i odległość od domu. Możesz wydzielić teren za pomocą modułowego ogródka warzywnego, który świetnie sprawdzi się również dla ziół.

Przygotuj ziemię

Ziemię najlepiej przygotować jesienią rok wcześniej. Jak się do tego zabrać? Przekop ziemię na głębokość 20-30 cm i pozostaw do przezimowania. Tak przygotowana ziemia magazynuje więcej wody, a niepożądane szkodniki w niej giną. Jeszcze jesienią możesz nawieźć przekopaną ziemię nawozem lub kompostem. Kolejne kroki związane z przygotowaniem gleby czekają na Ciebie wczesną wiosną. Jeszcze raz przekop ziemię i wytycz dokładne miejsca, w których chcesz zasiać wybrane zioła.

Czas przystąpić do siewu!

Zioła, które rosną wysoko, umieść w centrum grządki. Następnie, kierując się ostateczną wysokością ziół, wysiewaj je aż do końca grządki od największych do najmniejszych. Jeśli chcesz zachować porządek, siej zioła grupami – dzięki temu nie pogubisz się później we własnym ogródku!

Zioła na grządce.

Zostaw roślinom wystarczająco dużo miejsca. Niektóre zioła szybko się rozrastają, dlatego należy zostawić im więcej miejsca. Do tego rodzaju należą na przykład mięta, oregano i szałwia. Nie należy ich siać obok roślin o wolniejszym tempie wzrostu. Do ziół, które rosną wolniej należą chociażby bazylia, majeranek i rozmaryn.

Jakie zioła będą dobre na początek?

W swoim ogródku możesz posiać takie zioła, jakie tylko lubisz! Na koniec przygotowaliśmy dla Ciebie listę 10 ziół, które warto mieć w przydomowym ogrodzie. Niektóre z nich wykorzystasz w kuchni, a inne mogą posłużyć za lekarstwo na przeziębienie lub niestrawność:

  • Mięta
  • Bazylia
  • Szczypior
  • Rozmaryn
  • Lawenda
  • Majeranek
  • Tymianek
  • Estragon
  • Lubczyk
  • Pietruszka

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dbania o ogród, koniecznie przeczytaj nasz ostatni artykuł.