Jak zadbać o trawnik po zimie?

_98A8286

Kiedy kończy się zima, a wraz z nią topi się śnieg, wiele osób odkrywa, że trawnik nie wygląda tak, jak wcześniej. Pojawiają się uszkodzenia, a jego barwa nie przypomina tej, która jeszcze kilka miesięcy temu zachwycała domowników i gości. Aby przywrócić mu piękny wygląd, warto już dziś zastosować kilka zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym wiosną i latem trawnik będzie cieszył oko niesamowitym wyglądem. Jak zająć się trawnikiem po zimie? Na to pytanie odpowiemy poniżej. 

Zacznij dbać o trawnik grabienia i wałowania

Jednym z pierwszych zabiegów, jaki należy wykonać zaraz po zakończeniu zimy, jest grabienie trawnika. Warto zabieg ten wykonać pod koniec lutego bądź początkiem marca, tuż przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego. Grabienie należy wykonywać na krzyż, dzięki temu jest ono skuteczne w wygrabianiu resztek roślinnych. Pamiętajmy również, że po zgrabieniu trawnika należy wykonać zabieg wałowania. Wykonuje się go jedynie na glebach lekkich, gdyż na glebach zbitych może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Zabieg ten wykonuje się specjalnym wałem ogrodowym, dzięki temu możliwe jest zniwelowanie wybrzuszenia i nierówności na trawniku. Wał ze względu na siłę ciężkości dociska darń i wyrównuje jej powierzchnię. 

Aeracja trawnika i piaskowanie

Kiedy trawa jest nadmiernie zbita, warto wykonać zabieg aeracji, który polega na nakłuwaniu trawnika na głębokości około 8-10 cm. Można to robić za pomocą wideł lub specjalnego urządzenia nazywanego aeratorem. Zabieg ten pozwala na lepsze oddychanie trawnika i wchłanianie wody, dzięki temu trawa szybciej rośnie i pobiera składniki odżywcze z nawozów. Zabieg piaskowania należy wykonać jedynie na powierzchniach ciężkich, gliniastych, gdzie trawa charakteryzuje się słabym wzrostem. Po zabiegu aeracji należy posypać trawnik piaskiem w warstwie około 3 mm. Dzięki temu ziemia lepiej przepuszcza wodę, a trawnik rośnie dużo szybciej. Czasami dla lepszego wzrostu traw, konieczne może być wykonanie zabiegu wapnowania (razem z piaskowaniem). Warto je przeprowadzić, kiedy pH gleby wynosi poniżej 5,5. Dzięki temu trawa będzie rosła dużo szybciej i lepiej. 

Trawnik – jak kosić, podlewać i nawozić

Jednym z najważniejszych zabiegów, który jest szalenie ważny dla wyglądu trawnika jest koszenie. Powinno być wykonywane regularnie, a po zimie należy zrobić je w momencie, gdy źdźbła osiągną wysokość powyżej 6 cm. Dodatkowo należy podlewać trawnik poprzez jego zraszanie. Ważne jest również nawożenie. Najlepiej wykonać zabieg w momencie zazielenienia trawnika, poprzez rozprowadzenie mieszanki według zaleceń producenta. Najlepiej, jeśli ziemia będzie wilgotna, dzięki temu nawóz jeszcze lepiej wniknie w ziemie. 

Co jeszcze warto zrobić dla trawnika po zimie?

Po skończonej zimie i rozpoczęciu okresu wegetacji wśród roślin na trawnikach mogą pojawić się chwasty, które warto regularnie usuwać. Dodatkowo nie powinno się dopuszczać do aktywności przez krety, które tworzą nieestetyczne kopce. Co istotne, powinno się zapobiegać nadmiernemu deptaniu trawy, która może ginąć i przerzedzać się. Warto instalować obrzeża trawnikowe, które mogą posłużyć za krawężnik do oddzielenia powierzchni ogrodu. Niewątpliwą zaletą obrzeży ogrodowych jest półka, która pozwala na ścinanie trawnika. Dzięki temu koszenie jest precyzyjne, a trawnik wygląda perfekcyjnie. To świetny sposób na uporządkowanie trawnika, a dodatkowo prosty sposób na stworzenie niezwykłych aranżacji ogrodowych.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dbania o ogród, koniecznie przeczytaj nasz ostatni artykuł.