Przychodzi taki czas w roku, kiedy część ptaków postanawia opuścić nasz kraj i udać się w nieco cieplejsze tereny. Pozostałe postanawiają spędzić z nami najzimniejszy okres w ciągu roku – zimę. Nie jest to łatwe, ponieważ kiedy spadnie śnieg, nawet znalezienie pokarmu staje się dla nich o wiele trudniejsze. Jak im pomóc? Co zrobić? Dziś kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać.
Dokarmiać, czy nie dokarmiać?
Dokarmianie ptaków zimą to bardzo odpowiedzialne zadanie. Kiedy przychodzą pierwsze mrozy, wielu z naszych skrzydlatych przyjaciół odwiedza ogrody w poszukiwaniu pożywienia.
Oczywiście, wciąż pozostaje pytanie, czy w ogóle powinniśmy dokarmiać ptaki? Przecież to wciąż dzikie zwierzęta, które powinny same znaleźć pożywienie, ponieważ pomagając im w tym, przyczyniamy się do utraty przez nie instynktu. Jednak z drugiej strony trudne warunki, które mogą wręcz uniemożliwić im znalezienie pokarmu, zagrażają życiu. Każdy sam musi więc podjąć decyzje, czy zdecydować się na to. My już to zrobiliśmy.
O czym trzeba pamiętać?
Po pierwsze, ważne jest to, czym będziemy dokarmiać ptaki. Warto najpierw zorientować się, jacy skrzydlaci przyjaciele nas odwiedzają. Jest to bardzo ważne, aby odpowiednio wybrać dla nich pokarm.
Dokarmianie ptaków należy rozpocząć w momencie, gdy wystąpią pierwsze opady śniegu lub duże mrozy. Śnieg uniemożliwia im znalezienie pokarmu w sposób naturalny. Dodatkowo podczas ostrej zimy ptaki potrzebują wysokoenergetycznego pokarmu, żeby móc przetrwać. Dostarczać pokarm do karmnika trzeba od grudnia do końca lutego.
Ważna jest systematyczność! Pokarm musi być uzupełniany codziennie, ponieważ ptaki zapamiętają miejsce, gdzie go znalazły i na pewno wrócą. Mogą do karmnika przylatywać nawet z bardzo dużej odległości, a co za tym idzie, jeżeli zastaną pusty, to nie będą mieć siły, aby szukać innego pożywienia.
Karmnik, w którym umieszczamy jedzenie dla ptaków, powinien mieć spadziste zadaszenie, które uchroni je przed opadami deszczu, a także zabezpieczone boki, aby ziarno nie zostawało zrzucane przez wiatr. Musi jednak być tak skonstruowany, aby ptaki mogły bezproblemowo dotrzeć do pokarmu. Trzeba także pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Niespożyty przez ptaki pokarm także potrafi się psuć. Raz w tygodniu powinno się więc poświęcić trochę czasu, aby umyć karmnik ciepła woda z np. płynem do mycia naczyń. Zmniejszy to ryzyko przenoszenia chorób przez ptaki.
Czym dokarmiać ptaki?
Gotowe mieszanki możemy zakupić w sklepach zoologicznych. Jeżeli jednak chcemy sami zadbać o pokarm, który następnie umieścimy w karmniku, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach:
- drobne ptaki dokarmiaj nasionami słonecznika, pszenicy, owsa lub płatkami owsianymi;
- duże ptaki – tutaj dobrym wyborem będą większe nasiona czy kasze;
- ptaki wodne nie pogardzą ziarnami zbóż, pokrojonymi warzywami czy świeżymi owocami;
- sikorki, dzięcioły i kowaliki trzeba dokarmiać surową słoniną, która może wisieć maksymalnie 2 tygodnie, a następnie należy ja zmienić. Warto także pamiętać o nasypaniu także ziaren zbóż.
Tego nie dawaj ptakom!
Jest kilka rzeczy, na które trzeba uważać, decydując się na dokarmianie ptaków zimą. Po pierwsze nie wolno podawać im niczego, co zawiera sól kuchenną, ponieważ przyczynia się ona do odwodnienia ptaków i jest bardzo szkodliwa. Jeżeli więc karmnik wypełniamy warzywami, kaszą czy ryżem, ważne jest, aby były one gotowane bez soli. Nie wolno podawać ptakom warzyw z zup czy solonych orzechów!
Kolejnym zakazanym pokarmem u ptaków jest chleb. Niestety, jest on mało odżywczy, a na domiar złego pęcznieje w żołądku. Dodatkowo przewód pokarmowy ptaków nie jest dostosowany do takiego jedzenia. Pieczywo zawiera także w składzie szkodliwe dla nich substancje, między innymi wspomnianą już wcześniej sól.
Zalety dokarmiania ptaków
Jeżeli prowadzisz i dbasz o swój ogród, dokarmianie ptaków może przynieść Ci wiele korzyści. Jeżeli przyzwyczaisz je do odwiedzania Cię, będą to robić systematycznie także w innych porach roku. Tym samym na wiosnę będą szukać w Twoim ogrodzie gąsienic czy larw owadów, które mogą być zagrożeniem dla Twoich roślin.
Doskonałym przykładem są sikorki, które skutecznie ograniczą w Twoim ogrodzie obecność szkodników roślin, takich jak bielinek kapustni, błyszczki jarzynówki czy zwójki, które zjadają jabłonie, róże czy iglaki. Nie pogardzą one jednak także chrząszczami, muchówkami, pająkami czy ślimakami.
Innym jest wróbel, który karmi swoje pisklęta owadami, na przykład mszycami, choć sam zjada wyłącznie nasiona, paczki roślin czy chrząszcze.
Jak widzisz, ptaki potrafią się odwdzięczyć za pomoc w znalezieniu pokarmu zimą. Dokarmiając je, przyzwyczaisz do odwiedzania Cię, będą się czuły w twoim ogrodzie bezpieczne, a dzięki temu nie będziesz się martwić o nieproszonych gości wiosną czy latem. Zastanów się więc, czy nie warto poświęcić czas?