Grzyby leśne w twoim ogrodzie

98A8183

Posiadanie własnego ogrodu do uprawy to niewątpliwy plus. Coraz częściej oprócz standardowej uprawy warzyw i owoców możemy spotkać się z uprawą grzybów leśnych. Osoby posiadające ogród próbują swoich sił w uprawie różnego rodzaju grzybów jadalnych. Istnieje wiele korzyści z uprawy grzybów leśnych we własnym ogródku. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu i pieniędzy. Nie trzeba wybierać się na kilkugodzinne wędrówki w poszukiwaniu dobrodziejstw lasu. Z powodu braku czasu możemy zakupić grzyby na lokalnym rynku, ale to wiąże się z wydaniem dość sporej sumy pieniędzy. Jeśli mamy możliwości do uprawiania grzybów leśnych to warto to wykorzystać.

Jakiego gatunku grzyby możemy uprawiać we własnym ogrodzie?

Najczęściej spotykanymi grzybami w uprawie domowej są pieczarki, boczniaki ostrygowate, twardziaki jadalne, maślaki zwyczajne oraz różnego rodzaju koźlarze, a także borowiki szlachetne. Znacznie łatwiejsze w uprawie są niewątpliwie pierwsze trzy z wymienionych gatunków grzybów. Są one saprofityczne co oznacza, że rozwijają się na martwych szczątkach organizmów zwierzęcych i roślinnych. Maślaki zwyczajne, koźlarze i borowiki to grzyby mikoryzowe. Oznacza to, że czerpią wzajemne korzyści np. z korzeniami drzew. Bez dostępu do wybranych gatunków drzew, bakterii, korzeni czy nasion nie ma szans na ich hodowlę. 

Grzyby saprofityczne

Do grzybów saprofitycznych, które z powodzeniem można hodować w ogrodzie należą pieczarki. Do ich uprawy potrzebna jest nam specjalna grzybnia. Można ją zakupić w sklepach ogrodniczych czy internecie. Dostępne są gotowe zestawy do hodowli grzybów jadalnych. Pieczarki można hodować cały rok. Wystarczy zapewnić im odpowiednią temperaturę 10-20°C oraz wilgoć 75-95%. Z uwagi na potrzebną temperaturę i wilgotność w ogrodzie można hodować pieczarki od kwietnia do lipca. W pozostałych miesiącach mogą być one hodowane np. w piwnicy. Do uprawy pieczarek stosuje się specjalne okrywy, które chronią grzybnię i utrzymują temperaturę. Sprzyja to wytwarzaniu owocników. Pierwszego zbioru owocników można się spodziewać po około miesiącu od nałożenia okrywy na specjalnie przygotowane podłoże z grzybnią. Przy uprawie pieczarek jadalnych należy zwrócić szczególną uwagę na choroby przenoszone w powietrzu, podłożu lub przez szkodniki.

Kolejne grzyby saprofityczne, które z powodzeniem można uprawiać we własnych ogrodzie są boczniaki ostrygowate i twardziaki jadalne. Podłoże z grzybnią boczniaków ostrygowatych można zakupić w sklepie. Są to zazwyczaj baloty – specjalnie przygotowana słoma porośnięta grzybnią. Boczniaki z powodzeniem mogą być uprawiane w ogrodzie, potrzebują jedynie dostępu do światła, odpowiedniej wilgotności, temperatury. Pierwszych owocników można spodziewać się po 10-14 dni od zakupu grzybni. 

Grzyby mikoryzowe

Borowik szlachetny, koźlarz babka, maślak zwyczajny to jedne z licznych grzybów mikoryzowych. Ich uprawa jest trudniejsza w przeciwieństwie do grzybów saprofitycznych. Są one bardziej wymagające, do ich uprawy niezbędne są korzenie drzew z którymi tworzą mikoryzę. Na rynku dostępna jest żywa grzybnia mikoryzowa leśnych grzybów. Musisz zaaplikować ją w pobliżu drzew takich jak buki, dęby, brzozy, sosny, świerki. Preparat z grzybnią aplikuje się bezpośrednio w pobliżu korzeni drzew. Na rezultaty w postaci grzybów niestety trzeba poczekać dłużej niż w przypadku grzybów saprofitycznych. Pierwszych plonów w postaci grzybów możemy spodziewać się po roku od zaaplikowania grzybni.

Posiadając ogród, który nie jest jeszcze w pełni zagospodarowany , to warto pomyśleć o uprawie grzybów leśnych. Nie każdy ma chęci i czas na grzybobranie w lesie, warto więc spróbować swoich sił we własnym ogrodzie. Na stronie marki Hornval możesz zapoznać się z niezbędnymi akcesoriami do ogrodu, które pomogą w nie jednej uprawie. 


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dbania o ogród, koniecznie przeczytaj nasz ostatni artykuł.