9 naturalnych nawozów do Twojego ogrodu

beautiful-woman-works-garden_Easy-Resize.com

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że stosowanie nawozów sztucznych nie wpłynie pozytywnie na Twój ogród. Wręcz przeciwnie, może przyczynić się do pogorszenia jego stanu. Poza tym stosowanie naturalnych nawozów wiąże się z zaletami dla środowiska. Dziś zdradzimy nie tylko kilka skutecznych nawozów naturalnych, ale także, dlaczego warto je stosować.

Zalety stosowania nawozów naturalnych

Zapewne wiesz, że jeżeli człowiek odpowiednio dba o własną florę bakteryjną i dostarcza organizmowi odpowiednią ilość witamin, to nie tylko lepiej się czuje i mniej choruje, ale także dobrze przyswaja wszelkiego rodzaju składniki odżywcze. Tak samo jest z roślinami. Jeżeli dostarczysz im odpowiednich bakterii, to będą one mniej narażone na wszelkiego rodzaju choroby, a także będzie mogła lepiej rozwinąć system korzeniowy, co pozwoli im na szybszy i lepszy wzrost.

W przeciwieństwie do nawozów sztucznych, te naturalne nie pogarszają stanu gleby i nie wpływają negatywnie na środowisko. Są w 100% bezpieczne nie tylko dla roślin, ale także dla Twojego zdrowia. Dodatkowo takie nawozy są bogate w wiele składników naturalnych. Są stosunkowo niedrogie. Większość z nich z łatwości wykonasz z produktów lub odpadów, które znajdują się w Twojej kuchni. Ponadto, wykorzystując naturalne nawozy, zmniejszasz ilość wytwarzanych odpadów.

Jak zrobić naturalne nawozy?

Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie trudne. Wiele nawozów można wykonać z rzeczy dostępnych w naszej kuchni.

1. Woda po gotowaniu warzyw i owoców

Raczej nie trzeba mówić, jak ją przygotować. Wręcz przeciwnie. To doskonałe jej wykorzystanie! Wystarczy zostawić taką wodę do ostygnięcia, a następnie podlać nią rośliny. Dzięki temu dostarczysz im ważnych składników, takich jak potas czy magnez. Należy jednak pamiętać, że woda, którą podlewamy nasze rośliny, nie może zawierać soli.

2. Fusy po kawie lub herbacie

Kto nie kocha kawy czy herbaty? Niewiele osób jednak wie, że fusy, które zostają po ich zaparzeniu doskonale sprawdzą się jako nawóz do roślin. Możesz także zalać zimną wodą  herbatę czarną lub zieloną, zostawić na 3 minuty, a następnie podlać rośliny naparem, który uzyskasz. Ten nawóz doskonale sprawdzi się w przypadku roślin, które lubią kwaśny odczyn. 

3. Skorupki jajek

Przestań je wyrzucać. Wykorzystaj jako doskonały nawóz naturalny dla Twoich kwiatów. Wystarczy, że dobrze je umyjesz, a następnie wysuszysz w piekarniku (30 minut, 180 stopni), zmielisz i dodasz do gleby.

4. Resztka mleka

Do końcówki mleka dodaj pół szklanki wody, a następnie podlej tą mieszanką rośliny. To doskonały nawóz naturalny do każdego typu roślin.

5. Stare drożdże

W tym wypadku możesz wykorzystać zarówno drożdże w proszku, jak i te naturalne. Wystarczy, że zalejesz je ciepłą woda, a następnie podlejesz rośliny.

6. Odpady organiczne

Jeżeli w twojej kuchni powstaje ich dużo, to może się okazać, że kompostownik nie wystarczy, a być może wcale go nie masz. To nic. Obierki z warzyw i owoców możesz wykorzystać jako nawóz! Jak to zrobić? To bardzo proste. Wrzuć je do miski, a następnie zalej wodą i zostaw na noc. Rankiem wyłów wszystkie resztki, a wodę, która zostanie, dodaj do ziemi Twoich roślin. Dostarczy im ona mnóstwo mikroelementów. Dodatkowo, możesz mieć 100% pewność, że używając tego nawozu, nie przenawozisz ich.

7. Łupiny cebuli

Łupiny z obranych cebul nie muszą od razu lądować w koszu. Wystarczy, że 25 gram zalejesz litrem wody, a następnie przez godzinę będziesz gotować. Po ostygnięciu podlej nimi rośliny. Skórki cebuli są bogate w miedź, żelazo, magnez fosfor i przeróżne witaminy, które pomogą Ci poprawić kondycję Twoich roślin.

8. Skórki z bananów

Nie wyrzucaj skórek z bananów! Doskonale nadadzą się one jako nawóz dla Twoich roślin. Potnij je na mała kawałki, zalej wodą i pozostaw na trzy dni. Możesz je umieścić w zamykanym słoiku lub misce. Następnie odcedź skórki z banana i podlej rośliny uzyskaną wodą raz w tygodniu. Woda ze skórek z bananów bogata jest w fosfor, potas oraz wapń.

9. Kompost z odpadów roślinnych

Doskonale sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju ścinki trawy, liście czy pokrzywy. Dzięki jego wykorzystaniu, wzbogacić glebę w próchnicę, a także poprawisz rozwój swoich roślin i zwiększysz pojemność wodną i powietrzną gleby. Możesz taki komposty wytworzyć samodzielne, choć potrzebuje on wiele uwagi i czasu poświęconego na jego przygotowanie.

Znasz już 9 pomysłów na stworzenie własnego nawozu, aby zastosować go w swoim ogrodzie. Oczywiście efekty nie pojawią się na zawołanie. Większość wymienionych przez nas naturalnych nawozów potrzebuje czasu, aby zacząć działać. Jednak dla efektów, jakie z ich pomocą możesz uzyskać – warto!