Zioła w ogrodzie mają nie tylko charakter ozdobny. Dzięki wspaniałemu aromatowi, jaki wokół siebie roztaczają, przyciągają owady, które są cennymi sojusznikami. Nie musisz posiadać specjalnych umiejętności, aby zacząć uprawiać zioła. Zastanawiasz się, jak to zrobić? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi!
Zioła — dlaczego warto je mieć w swoim ogrodzie?
Własne zioła to prawdziwe dobrodziejstwa, które nadadzą się nie tylko jako przyprawy do różnorodnych potraw. Warto wspomnieć o tym, że zioła mają także właściwości lecznicze, dzięki którym mogą być pomocne w sytuacjach przeziębienia, niestrawności czy stresu. Niektóre z nich mogą odstraszać nieproszonych gości, którzy mogliby zagościć wśród Twoich roślin, a także przyciągnąć pożyteczne owady, a także barwne motyle.
Kwitnące zioła będą cennym elementem dekoracyjnym Twojego ogrodu, który podkreśli jego charakter i styl. Będą idealnie pasować zarówno do ogrodów wiejskich, jak i śródziemnomorskich. Można je łączyć z roślinami jednorocznymi, a także sadzić na grządkach, na przykład w towarzystwie warzyw. Doskonałym pomysłem będzie także stworzenie z ziół zjawiskowej łąki, która będzie zachwycać nie tylko wyglądem, ale także zapachem.
Ogródek ziołowy — od czego zacząć?
Zioła w ogrodzie nie potrzebują wiele miejsca, co na pewno jest ogromnym plusem. Można go stworzyć nawet w doniczkach, co pozwoli nam hodować zioła nawet na niewielkiej powierzchni. Świetnie w tym wypadku sprawdzą się ogródki wiszące marki Garden by Hornval. W przypadku ogrodu najczęściej łączy się ogródki ziołowe z warzywnymi. Z powodzeniem jednak poradzą sobie także w ozdobnej części ogrodu, na skalniakach, rabatach wśród roślin (najlepiej jednorocznych) oraz jako ozdoba tarasów. Jeżeli jednak chcesz oddzielić ogródek ziołowy od reszty ogrodu, pomoże Ci w tym ogródek warzywny Garden by Hornval.
Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy zakładaniu ogródka ziołowego to warunki. Większość ziół będzie dobrze rosła w każdej ziemi ogrodowej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że powinna być ona żyzna, bogata w próchnicę, a jej pH wynosiło najlepiej 5,5-6,0. Taką glebę należy dobrze przekopać, spulchnić, a także usunąć trwałe chwasty. Dobrym rozwiązaniem będzie posadzenie wokół ogródka ziołowego aksamitek, które skutecznie odstraszają szkodniki.
Pielęgnacja również nie jest skomplikowana. Ogranicza się do podlewania, nawożenia i regularnego przycinania ziół. Podlewać należy obficie w czasie suszy, a poza nią umiarkowanie, jednak w przypadku częstotliwości warto pamiętać o codziennym dostarczaniu im wody. Ziołom posadzonym w doniczkach najlepiej nalać ją do podstawki, aby same decydowały o tym, ile potrzebują. W przypadku nawozów wyklucza się używanie sztucznych, a zastąpić można je w razie potrzeby naturalnymi, np. Biohumus lub kompost. Stosuje się je jednak rzadko, raczej w przypadku odmian wieloletnich. Jednorocznym wystarczą składniki zawarte w glebie. Warto pamiętać o regularnym przycinaniu ziół, co pobudza je do rozkrzewiania.
Jakie zioła warto mieć w swoim ogrodzie?
Mięta
Nie da się ukryć, że mięta to prawdziwe bogactwo witamin i wielu pozytywnych składników, a także żelaza, magnezu, wapnia czy kwasu askorbinowego. Jej świeże listki doskonale nadają się nie tylko jako ozdoba potraw i deserów, ale także doskonały aromat poprawiający smak potraw czy letnich napojów. Mięta ma wszechstronne zastosowanie w kuchni, medycynie oraz kosmetykach.
Bazylia
Miłośnicy kuchni śródziemnomorskiej na pewno docenią ją w swoim ogrodzie. Jej aromatyczne i lekko słodkawe, świeże liście są idealnym dodatkiem do sosów, pomidorów czy różnego rodzaju sałatek. Idealnie komponuje się z czosnkiem, oliwą z oliwek i serem. To nieodłączny element uwielbianej przez większość pizzy!
Melisa
Listki posiadają lekko cytrusowy aromat, dzięki czemu doskonale nadaje się jako wykończenie letnich napoi. Często podawana także w formie herbatki z plasterkiem cytryny. To także doskonała ozdoba deserów i lodów. Do potraw najlepiej dodawać jej świeże listki, gdyż wtedy wydzielają najintensywniejszy aromat. Wypicie naparu z melisy wspomaga koncentracje, a także poprawia pamięć. Dodatkowo melisa przyniesie także ukojenie w walce z bólem głowy, także tym migrenowym, a jej liście pomogą, przy problemach z trawieniem, gdyż pobudzają wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci, przyspieszając trawienie nawet bardzo ciężkich potraw.
Rozmaryn
To nie tylko doskonała przyprawa do potraw mięsnych, ale także z jego pomocą można nadać doskonały aromat masłu, dipom czy pieczonym ziemniakom. Gałązki rozmarynu będą doskonałą ozdobą potraw. Uprawiana w większej donicy może przyozdabiać balkon przez długie lata. Należy jednak pamiętać, że zimy rozmaryn musi spędzać w domu.
Oregano
To nie tylko doskonała przyprawa do potraw mięsnych, ale także z jego pomocą można nadać doskonały aromat masłu, dipom czy pieczonym ziemniakom. Gałązki rozmarynu będą doskonałą ozdobą potraw. Uprawiana w większej donicy może przyozdabiać balkon przez długie lata. Należy jednak pamiętać, że zimy rozmaryn musi spędzać w domu.
Rukola
Jest bardzo aromatyczna, lekko pikantna. To nieodłączny element wielu olejków eterycznych, a także cenne źródło witaminy C. Doskonały dodatek do makaronów, sałatek, kanapek, potraw zarówno na zimno i gorąco.
Szałwia
Aromatyczna przyprawa do mięs. Jej wonne liście dodają smaku sosom, dipom i omletom. Posiada właściwości antyseptyczne, dzięki czemu najczęściej stosuje się ją w walce z chorobami skóry, a także w leczeniu zapalenia oskrzeli, astmy czy zapalenia tkanek jamy ustnej. Napar z szałwii sprawdzi się doskonale jako płyn do płukania ust, np. przy stanach zapalnych dziąseł.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dbania o zioła, koniecznie zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy Kalendarz Sadzenia roślin!