Kwiaty na walentynki – poznaj język kwiatów!

close-up-beautiful-red-roses-bouquet

Jakie kwiaty podarować na walentynki?

Zbliża się ten jeden dzień w roku, który nazywany jest świętem zakochanych. Wtedy najczęściej zachodzimy w głowę, co kupić ukochanej osobie. Dziś ułatwimy nieco zadanie panom, ale nie tylko. Wiesz, że kwiaty i ich kolory mają różne znaczenie? Zastanawiasz się, jakie podarować ukochanej? Zdradzamy odpowiedź.

Bukiet czy pojedynczy kwiat?

To zależy. Zapewne nie takiej odpowiedzi się spodziewałeś. Wszyscy staja przed takim wyborem. Przecież bukiet jest znacznie bardziej okazały, zrobi większe wrażenie… Niekoniecznie! Jeżeli postawisz na nietypowy, zaskakujący kwiat… To także będzie wybór idealny.

Stawiając na kompozycję z pojedynczego egzemplarza, warto postawić na przykład na różę w rzadko spotykanym kolorze. Sprawdzić się tutaj może tulipan w kolorze niebieskim lub czarna jak heban róża. Choć kiedyś był to kwiat bardzo smutny, wiążący się z kresem życia, dziś jest oznaką klasy i stylu. Jeżeli jednak chcesz pójść w klasykę, to wiedz, że czerwona róża zawsze będzie dobrym wyborem.

Stwórz kompozycję z jej ulubionych kwiatów

Każda kobieta lubi dostawać kwiaty, nawet bez okazji. W tym dniu głównym celem jest w końcu okazanie miłości i uszczęśliwianie siebie nawzajem. Doskonałym wyborem będzie stworzona własnoręcznie wiązanka z jej ulubionych kwiatów. Możesz samodzielnie dobrać dodatki, a następnie ją złożyć. Mieszaj kwiaty, aby stworzyć tęczowy bukiet, lub zostań przy stonowanej, jednolitej kompozycji.

Symbolika kwiatów

Wiedziałeś o tym, że każdy kwiat ma znaczenie? Swoim bukietem możesz naprawdę wiele przekazać. Dzięki pięknej kompozycji możesz wyrazić swoje emocje i uczucia względem ukochanej osoby. Każdy kwiat ma bowiem znaczenie, a ich odpowiedni dobór powinien być przemyślany i właściwie dobrany.

Róże

Róże

Zapewne są to pierwsze kwiaty, które przychodzą Ci na myśl, kiedy masz zamiar stworzyć bukiet dla bliskiej Ci osoby. Warto wiedzieć, że występują one w ponad 200 odmianach i jest zarówno doskonałą ozdobą ogrodową, jak i ciętym kwiatem, stanowiącym główny element bukietu. Mówiąc pokrótce, róże są symbolem miłości, szacunku i uznania. Kultura ich wręczania w postaci symboli ukształtowała się w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu, za pomocą tych przepięknych, pachnących kwiatów, można wyrażać uczucia, począwszy od „kocham Cię” po „przepraszam”.

Nie bez znaczenia pozostaje wobec tego ich kolor. Najpopularniejsze, czerwone oznaczają prawdziwą miłość, namiętność oraz pasję. To najczęściej proponowany wybór na Walentynki. Bordowe róże mogą także oznaczać gotowość do wejścia w związek, zaangażowania się. Różowe róże stały się symbolem przyjaźni, często wręczane w ramach podziękowań. Róże w kolorze białym, bardzo popularne, najczęściej wybierane jako dekoracja czy prezent w wyjątkowych okazjach, symbolizują niewinność, czystość i lojalność. Oczywiście kolorów róż i ich symboli jest znacznie więcej, ale o nich porozmawiamy przy innej okazji.

Tulipany

Tulipany

Ten zwiastun wiosny jak często nazywane są tulipany, to także oznaka miłości doskonałej. Będzie to doskonały wybór zarówno dla dopiero rodzącego się uczucia, jak i prezent dla żony. Tulipany postrzegane są także jako symbol zapomnianej miłości. Pochodzą z Turcji, a w XVII wieku swoją popularnością rozbiły holenderską gospodarkę. Stąd ich popularność w tamtejszym państwie. 

Podobnie jak w przypadku róż, ich kolory mają różnorakie znaczenie. Najlepszym wyborem na walentynki, będą tulipany w kolorze czerwieni. Nie jest zaskoczeniem, że stały się symbolem miłości najprawdziwszej. Jeden z najbardziej popularnych, żółty, jest symbolem nadziei. Kiedyś były one uznawane za symbol rozczarowania, jednak dziś bukiet żółtych tulipanów postrzegany jest bardzo optymistycznie. Różowe tulipany sprawdzą się doskonale, aby wyrazić zaufanie względem drugiej osoby.

Lilie

Lilie

Ten piękny, elegancki kwiat, nie bez powodu ma szerokie znaczenie. Inaczej nazywane są „kwiatami królewskimi” i stały się symbolem macierzyństwa, czystości i piękna, młodości. Lilie tuż po włożeniu do wazonu szeroko się otwierają, a dzięki temu, są w stanie podwoić swoją objętość, przez co bukiet staje się jeszcze bardziej okazały.

Najlepszym wyborem na walentynki będzie bukiet z krwistoczerwonych lilii, oznaczających pasję. Wspomniane już białe lilie są przede wszystkim symbolem czystości. Kwiaty w paski w odcieniu różowym to obecnie jeden z najpopularniejszych, oznaczających motywację w trudnych wyzwaniach oraz ambicję. Doskonałym pomysłem będzie też wielokolorowy bukiet lilii.

Inne propozycje kwiatowe

Wśród propozycji kwiatowych na walentynki doskonale sprawdzą się także goździki. Są one symbolem między innymi złożonej obietnicy oraz zauroczenia. Podobnie jak w przypadku poprzednich kwiatów, znaczenie odgrywa tutaj kolor. Czerwone są wyrazem namiętnej miłości, a także podziękowań. Białe goździki to symbol czystych intencji. Nie warto tworzyć tutaj kolorowych kompozycji, ponieważ w symbolice kwiatów oznaczają odmowę.
Kolejną propozycją mogą być także gerbery. Idealne kwiaty dla ukochanej, ponieważ symbolizują sympatię do osoby, którą obdarowujemy. Różnorodność barw jest ogromna. Czerwone są oznaką nieświadomości w miłości, a żółte to symbol zwycięstwa i radości. Różowa odmiana to symbol szacunku i podziwu.

Oczywiście to tylko kilka przykładów kwiatów i przybliżenie ich symboliki. Doskonale sprawdzą się na walentynki, jednak będą także idealnym podarunkiem na inne okazje. To niesamowite, że kwiaty mogą mieć różne znaczenie wyłącznie ze względu na ich kolor. Warto zagłębić się w tę tematykę, wręczając kwiaty także z innych okazji, na przykład Dnia Kobiet czy w ramach podziękowań.