Nadmierna wilgoć w domu czy mieszkaniu to powszechny problem, szczególnie jesienną i zimową porą. Jeśli poziom wilgoci będzie zbyt wysoki, może przyczynić się do rozwoju pleśni. Nie warto ignorować tego problemu.
Skąd bierze się wilgoć w domu?
Często przyczyną jest niestety deszczówka, która zalewa mury przez nieszczelne, zapchane rynny.
Problemem może okazać się brakuje dobrej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów i podłóg w starych budynkach.
Zmorą są również – o dziwo – szczelne okna, które uniemożliwiają cyrkulację powietrza, co powoduje nagromadzenie wilgoci, a później wykwit pleśni. Trzeba pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń, jeśli nie posiadamy odpowiedniego systemu wentylacji.
Suszysz mokre pranie na grzejnikach? Takie działanie zwiększa wilgotność w pomieszczeniach i rozwoju pleśni – szczególnie niebezpiecznej dla astmatyków.
Jak widzisz, powodów, dlaczego w Twoim domu jest wilgoć może być wiele. Zanim zlokalizujesz problem, przychodzimy z pomysłem, jak zmniejszyć wilgoć w mieszkaniu z pomocą naszych zielonych przyjaciół…
chodzi oczywiście o rośliny, które pomogą Ci w walce z nadmiarem wilgoci.
Przygotowaliśmy dla Ciebie listę 5 najlepszych roślin do walki z tym uciążliwym (i niezdrowym!) problemem.
Czy to naprawdę działa?
To prawda, że niektóre rośliny doniczkowe są w stanie pochłonąć wilgoć. Warto umieścić je w zawilgoconych pomieszczeniach, a w łazience – to wręcz obowiązkowe.
1. Skrzydłokwiat
Przeprowadzone badania wykazały, że ta roślina ma zdolność wchłaniania niektórych związków, które mogą wystąpić w naszych mieszkaniach. Jednym z nich jest czad. Pochłania również promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektryczne, więc jeśli w sypialni posiadasz telewizor lub komputer, skrzydłokwiat będzie strzałem w dziesiątkę.
Dodatkowo pochłania zarodniki pleśni – posiadanie skrzydłokwiatu jest zalecane dla alergików i astmatyków.
2. Bluszcz pospolity
Nie tylko ozdobi Twoje mieszkanie, ale również pozbędziesz się wilgoci! Bluszcz ma między innymi właściwości antygrzybicze. Świetnie nada się do pomieszczeń bez okien. Bluszcz nie wymaga nasłonecznienia. Musisz jedynie zadbać o to, żeby miał wilgotne podłoże.
Pamiętaj o tym, że ta roślina szybko się rozrasta. Postaw na wysoki kwietnik, który wyeksponuje pokaźne pnącza.
3. Paproć
Wiesz, że naturalnie występuje w lasach, czyli wilgotnym środowisku? Lubi ciemne pomieszczenia, dlatego idealnie nada się jako roślina pochłaniająca wilgoć z otoczenia.
Do jej właściwości zaliczymy również pochłanianie promieniowania, oczyszczanie powietrza czy ujemne jonizowanie powietrza.
4. Storczyk
Nie bez powodu to ulubiony kwiat wszystkich mam. Dumnie ozdabia parapet niejednego polskiego domu!
To naturalny oczyszczacz powietrza – filtruje i usuwa z powietrza zanieczyszczenia i zarazem przeciwdziała rozprzestrzenianiu się pleśni. Przy troskliwej opiece, storczyk pozostanie z tobą na wiele lat.
5. Sansewieria
Tą roślinę też z pewnością znasz – rośnie wolno, więc nie musisz martwić się częstym przesadzaniem. Znana również pod nazwą wężownica lub język teściowej. Jest łatwą rośliną w obsłudze, potrafi znieść ciężkie warunki. Nie musisz jej często podlewać, wystarczy, że to zrobisz, gdy ma naprawdę sucho.
Chcesz poznać nasze pozostałe wpisy?